Ką "dirba" kalcis

Ką

Atlieka šarminimo funkciją. Medžiagų apykaitos metu susidaro įvairių tarpinių junginių, tarp jų – ir daug rūgštinių. Rūgštinė terpė susijusi su uždegimu, kuriam suvaldyti reikalingas kalcis, atliekantis šarminimo procesą. Ligos ar kitos stresą keliančios situacijos atveju kalcis iš kaulinio audinio iškeliauja į kraujo aplinką, kad ten atliktų šarminimo funkciją ir padėtų prisitaikyti organizmui prie pasikeitusių sąlygų. Šis procesas padeda išlaikyti organizmo stabilumą ir apsaugo nuo susirgimų. 

Lemia kaulų tvirtumą. Be abejo, kalcis yra pagrindinis kaulų struktūrinis komponentas. Apie 99 proc. kalcio organizme yra sukaupta būtent kauluose bei dantyse, likusi šio elemento dalis pasiskirsto minkštuosiuose audiniuose bei kraujo plazmoje.

Kaulinis audinys saugo kaulų čiulpus, akytą minkštąjį audinį, kuriame yra gaminamos imunokompetentinės ląstelės (neutrofilai, bazofilai, kitos) bei dauguma kraujo elementų (eritrocitai, leukocitai ir trombocitai).

Kalcis taip pat:

  • svarbus kardiovaskulinės – širdies ir kraujagyslių – sistemos būklei, raumenų ir smegenų funkcijoms;
  • būtinas nervų sistemos veiklai, visų organizmo liaukų ląstelių sekrecinei veiklai;
  • nuo šio elemento priklauso tiek ląstelių dauginamasis, tiek būtinoji pasenusių ląstelių mirtis;
  • svarbus kraujo krešėjimo bei medžiagų pernešimo funkcijoms;
  • padeda sumažinti įvairių lėtinių ligų, pavyzdžiui, hipertenzijos, hipercholesterolemijos, storosios žarnos vėžio, inkstų akmenligės, „pilvinio“ nutukimo riziką;
  • atlieka kraujo krešėjimo ir medžiagų pernešimo, kitas funkcijas.